Klub bylinkárov - prednášky
Jarná lekáreň
Klub bylinkárov 4/2016
Rastliny, ktoré ovplyvnili svet
Klub bylinkárov 3/2016
Bylinky a alkohol
Klub bylinkárov 2/2016
Janusovské byliny
Klub bylinkárov 1/2016
Liečivé vlastnosti včelých produktov
Klub bylinkárov 12/2015
Otravy hubami, liečivé oleje
Klub bylinkárov 11/2015
Liečivé huby
Klub bylinkárov 10/2015
Pľúcnik lekársky, podbeľ liečivý a jarná kuchyňa
Klub bylinkárov 4/2015
Zdravie v kuchyni: koreniny a éčka
Klub bylinkárov 3/2015
Prvé semená na výsev - paprika, paradajka, žerucha
Klub bylinkárov 2/2015
Zdravé perníky
Klub bylinkárov 12/2014
Liečivé poklady východu
Klub bylinkárov 11/2014
Jesenné plody
Klub bylinkárov 10/2014
Posilňujúce bylinky pri problémoch pečene a žlčníka
Klub bylinkárov 4/2014
Liečivé byliny pri chorobách z prechladnutia
Dlhú dobu lekári verili, že jedinou príčinou chorôb z prechladnutia a nákazlivých chorôb je prenášanie baktérií a vírusov. Dôsledkom toho bolo neprimerané zneužívanie antibiotík, ktoré spôsobilo všetkým priemyselným krajinám, najviac však americkému ľudu, nenapraviteľné zdravotné škody.
Túžba usmrtiť tieto nepriateľské organizmy, zničiť ich a zbaviť sa ich, je ešte v povedomí mnohých pacientov a lekárov, aj keď dnes už vieme, že to, čo rozhoduje o tom, či sa nakazíme alebo nie, nie je v žiadnom prípade prítomnosť vírusov a baktérií, ale obranyschopnosť nášho organizmu. A to hovoril už pred 100 rokmi francúzsky výskumník a fyziológ Claude Bernard: „Pôvodca nie je nič, prostredie je všetko." To znamená: pôvodca nie je dôležitý, na čom záleží je „pôda," na ktorej môže prospievať.
Imunitný systém ľudského tela
Imunitný systém nášho tela je presne fungujúci obranný systém, ktorý zaisťuje, aby organizmus nebol trvale zaplavovaný zárodkami ochorení, baktériami, vírusmi, plesňami a parazitmi. Vo fyzioterapii existuje veľa liečivých bylín, ktorých účinkom je špeciálne posilňovanie práve týchto telu vlastných obranných funkcií.
Echinacea (Echinacea purpurea alebo angustifolia)
Echinacea pochádza zo Severnej Ameriky. Listy a korene tejto rastliny používali už oddávna Indiáni ako liek na liečenie rán všetkých druhov. V Európe je echinacea pestovaná v záhradkách ako pekná dekoratívna trvalka, na lekárskej účely sa pestuje vo veľkých množstvách.
Extrakt z čerstvej rastliny, z vňate a koreňov echinacey zvyšuje obranyschopnosť bielych krviniek. Vďaka tomu sa často podarí celkom zabrániť prepuknutiu choroby, alebo prinajmenšom značne skrátiť jej trvanie, prípadne zoslabiť intenzitu symptómov. Kedykoľvek je na obzore prechladnutie alebo chrípka, mala by sa ako základná terapia užívať tinktúra z echinacey. Najskôr 50 kvapiek, potom 10 kvapiek každú hodinu. Opakovať 1-3 dni, až pokiaľ sa príznaky zreteľne nezlepšia. Potom stačí znížiť dávkovanie na 3-krát 20 kvapiek denne. Ešte lepšie je uviesť obranný systém do optimálnej formy už pred nákazou, keď všetci naokolo kýchajú a smrkajú, alebo keď už v škole chýba mnoho žiakov... Keď užívate tinktúru z echinacey preventívne, je dávkovanie 3-krát denne 20 kvapiek.
Choroby z prechladnutia a chrípkové infekcie sa všeobecne hlásia nádchou, bolesťami v krku, chrapotom, kašľom a celkovým pocitom únavy a „polámanosti." Najmä u detí sa často vyskytujú aj bolesti uší (zápal stredného ucha). Niekedy sú tieto príznaky sprevádzané vysokou horúčkou. Popri zvyšovaní odolnosti kvapkami z echinacey existujú aj niektoré iné liečivé byliny a postupy, ktoré majú rovnaký účinok. Sú to predovšetkým čajové zmesi, ale i rôzne kúpele s bylinnými prísadami.
Čaj proti prechladnutiu I.:
20g šípky, 15 g kvet čiernej bazy, 15g kvet harmančeka, 15g kvet lipy, 10g list maliny, 10g list šalvie, 10g vŕbová kôra, 5g kvet ibišteka.
Nasledujúci čaj má obzvlášť lahodnú chuť a preto je veľmi vhodný pre deti. Čajová lyžička medu môže účinnosť ešte zvýšiť. Čaj pôsobí protizápalovo a podporuje potenie.
Čaj proti prechladnutie II.:
20g kvet lipy, 20g kvet divozelu, 20g kvet čiernej bazy, 20g šípky, 20g vňať z materinej dúšky.
Keď si človek v chladnom ročnom období premočí nohy a je premrznutý, horúci kúpeľ nôh s kvetmi lipy a čiernej bazy mu prinesie rýchlo úľavu. Obe byliny sa zmiešajú a plná šálka sa sparí horúcou vodou. Necháme 10 minút vylúhovať, potom vlejeme do nádoby a doplníme teplou vodou tak, aby voda siahala až po lýtka. Nohy ponoríme do vody na 10-15 minút, potom zľahka osušíme a natiahneme na ne teplé vlnené ponožky.
Byliny stimulujúce odolnosť pôsobia veľmi efektívne na organizmus prostredníctvom chodidiel, často dokonca silnejšie ako čaj. Ideálne je kombinovať oboje a počas kúpeľa nôh vypiť 2 šálky čaju z kvetov lipy a čiernej bazy s medom. Čaj by sa mal piť čo najteplejší. Obe byliny sú veľmi potopudné. Telo musí byť počas kúpeľa a pitia čaju v kľude, aby mohlo náležite reagovať.
Lipa (Tilia platyphyllos a Tilia cordata)
Lipa je u nás veľmi rozšírená a známa. Jej liečivá sila je skrytá predovšetkým v jej kvetoch, ktoré môžeme zbierať z oboch druhov, ktoré sa u nás vyskytujú - z lipy veľkolistej aj malolistej. Pre zber je najlepšie obdobie, keď sa práve otvorila väčšina kvetov, pretože vtedy obsahujú najviac účinných látok. Typickým poznávacím znakom lipových kvetov je ich medová vôňa a kožovitý jazykový podporný listeň, ktorý má každé súkvetie.
Baza čierna (Sambucus nigra)
Aj ker bazy je prastará, bájami ospievaná domáca rastlina. Kvitne v máji a v júni, drobné kvety majú intenzívnu a veľmi charakteristickú vôňu. Vyrába sa z nich sirup alebo sa varí čaj vyvolávajúci zvýšené potenie. Ak sa kvety nezozbierajú, vyvinú sa z nich čierne lesknúce sa bobule. Surové pôsobia preháňavo, ak ich zavaríme, tak nie. Kompót z čiernej bazy pripravený s hruškami a slivkami je lahodný a zdravý dezert bohatý na minerály.
Tymián (Thymus vulgaris)
Tymián je jedna z veľmi starých liečivých rastlín. Uvoľňuje hlieny a napomáha odkašliavaniu pri bronchitíde. Má zmierňujúci účinok a utišuje kŕče. Tymián je aj obľúbené kuchynské korenie, ktoré napomáha lepšiemu tráveniu. Ako prísada do kúpeľa posilňuje nervy a veľmi pozitívne ovplyvňuje zápalové zmeny kože. Na takýto kúpeľ sa používa buď hotový tymianový extrakt, alebo sa pripraví silný nálev z dvoch šálok tymiánu a dvoch litrov vriacej vody. Bylina sa sparí a nechá sa 10 minút vylúhovať (musí byť prikrytá), potom sa scedí, naleje do vane a doplní teplou vodou telesnej teploty. Po kúpeli by sme sa nemali osúšať, ale ľahnúť si do postele v kúpacom plášti alebo uteráku a dobre sa prikryť. V priebehu tymianového kúpeľa sa uvoľňujú liečivé pary, ktoré sa hornými dýchacími cestami dostanú k zapáleným slizniciam nosného a krčného priestoru, kde sa uplatní ich antibakteriálny účinok.
Keď je silné prechladnutie sprevádzané horúčkou, hodnotí sa to ako pozitívny znak nenarušeného obranného systému. Horúčka je jednou z najdôležitejších a najúčinnejších obranných reakcií tela. Zvýšením telesnej teploty o 1,2 alebo 3° C sa vírusy a baktérie ničia a tým je zahájený liečebný proces. Ak je však horúčka privysoká a pre organizmus predstavuje veľkú záťaž, dá sa znížiť metódou zábalu lýtka, čo neohrozuje samoliečenie tela.
Zábal lýtok: Dve malé ľanové plátna ponoríme do studenej vody a vyžmýkame. V čo najväčšej šírke ovinieme okolo lýtka pacienta. Na ne navinieme suché plátno a nakoniec froté uterák alebo vlnenú šatku. Zábal necháme pôsobiť 20 minút a potom znovu opakujeme. Na začiatku procedúry musia byť nohy teplé. Nikdy neprikladáme studené obklady na chladné časti tela!
Pacienti s horúčkou nemajú chuť na jedlo, čo je obrana tela na šetrenie energie, ktoré sa tak nezaťažuje trávením. Sú však stále smädní. Okrem odporúčaných čajových zmesí im môžeme podávať šípkový alebo žihľavový čaj s medom, alebo ovocné šťavy bohaté na vitamín C (šťavu z rakytníka, čerešní a pomarančov). Veľmi vhodná je aj šťava z červenej repy alebo mrkvy. K šťave z mrkvy je potrebné pridať trochu smotany alebo oleja, aby boli karotenoidy viazané na tuk a tak mohli byť absorbované.
Ak prebieha prechladnutie bez horúčky, je vhodné podporiť telo v boji proti pôvodcom choroby dočasným prehriatím. Najlepšie sa osvedčili tieto tri metódy: sauna alebo parný kúpeľ, tzv. kúpeľ pani Schlenzovej a kúpeľ nôh.
Kúpeľ pani Schlenzovej je vlastne iba stupňovaním už popísaného tymianového kúpeľa. Teplota kúpeľa je na začiatku 36,5°C a pozvoľna sa zvyšuje pridávaním horúcej vody až na 39°C. Doba kúpeľa je 30 až 60 minút, u detí menej. Potom sa postupuje ako pri tymianovom kúpeli: ľahnúť si do postele, odpočívať a potiť sa! Prídavok tymianového extraktu alebo silice z kosodreviny zosilňuje účinok.
Ak je pre niekoho kúpeľ namáhavý (silne zaťažený krvný obeh a srdce), môže si podľa rovnakého princípu pripraviť kúpeľ nôh. Teplota vody musí plynulo stúpať a nikdy nesmie klesnúť. Doba kúpania je 10-15 minút. Potom treba udržiavať nohy v teple, ľahnúť si a potiť sa.
Všetky tri prirodzené stimulačné terapie sa môžu aplikovať len zdravým ľuďom. Pacienti s ochoreniami srdca, krvného obehu a žíl ich môžu uskutočňovať iba so súhlasom lekára.
Výživná hodnota a liečivé účinky citrusových plodov (citrón, pomaranč, grapefruit)
Citrón (Citrus medica L.)
Citrónovník rastie len v niektorých oblastiach Stredomoria. Je strom so zlatistými plodmi. Citrónovníkov je viac druhov, ale všetky majú skoro tie isté liečivé vlastnosti. Listy stromu sú toniká, sedatíva a antihelmintiká. Vyvolávajú potenie a potláčajú kŕče (kašeľ, astmu, nervozitu, nespavosť, búšenie srdca a iné ochorenia). Stromy citrónovníkov sú často postrekované insekticídmi a pesticídmi, ktoré sú toxické, a preto listy z takýchto stromov sa neodporúča používať.
Z celých plodov sa vyrábajú osviežujúce a diuretické limonády, ktoré dobre pomáhajú tým, ktorých trápi žalúdok, črevá a pečeň. Citrónová šťava je vychýrená pre svoj veľký obsah vitamínov (A, B1, B2 a najmä vitamínu C). Je občerstvujúca, diuretická a antihelmintická (protiparazitná), tonikom a posilňujúcim liekom. Možno ňou vyliečiť všetky tráviace ťažkosti, najmä u deti. Je najlepším protijedom pri všetkých zásaditých jedoch (sóda, lúh sodný, draselná soľ, roztok chloridu draselného). Kloktanie a potieranie hrdla citrónovou šťavou vylieči choroby hrdla.
Citrónová kôra je takisto tonikum, stimuluje všetky orgány, vyvoláva potenie, výborne pôsobí pri nahromadení toxínov a silne podporuje činnosť žalúdka. Plody citrónovníka sú tiež postrekované insekticídmi a konzervované chemikáliami. Kôru citróna sa odporúča používať iba vtedy, keď sme celkom presvedčení o ich biologickej čistote.
Príprava a použitie:
Citronáda z celého citróna
V litri vody vylúhujte 3 citróny, nakrájané na tenké plátky, oslaďte medom (denne vypiť 3-4 veľké poháre).
Citrónovú šťavu možno užívať s medom, alebo zriedenú vodou (1 citrón do 2 litrov vody pri pálení záhy žalúdka), prípadne s pridaním ricínového oleja (antihelmintikum).
Citrónová šťava sa odporúča aj na kúpele rúk a nôh a celkové kúpele pri migréne, krvácaní z nosa a na krásu pokožky (do pitnej vody vytlačiť 1 citrón).
Prášok zo suchej citrónovej kôry
Nastrúhaná citrónová kôra sa veľmi dobre konzervuje (3 kávové lyžičky s medom na deň ako tonikum, stimulans pre žalúdok a na podporu tvorby moču a potu).
Liehová tinktúra - indikácie ako predchádzajúce. Hrsť čerstvej citrónovej kôry jemne nakrájať do pohára a zaliať 90% alkoholom (1 kávová lyžička na deň).
Kontraindikácie
Pre kyslosť plodov a účinky esencie z kôry sa neodporúča (okrem listov), aby ich užívali reumatici, tí, čo trpia na lámku a obličky (obličkové kolíky a kamene).
Pomarančovník (Citrónovník pomarančový)
Pomarančovníky rastú v slnečnom Španielsku, v Maroku, alebo v Taliansku. Je veľa druhov pomarančov a používajú sa všetky Niektoré len ako ovocie, iné na liečebné účely. Pomaranč je pochúťkou, ak správne dozrieva na výdatnom slnku. Na zdravotné účely sa používajú najmä listy pomaranča horkého, lebo sú účinnejšie a zmiešavajú sa s listami pomaranča sladkého a s listami citróna. Listy majú sedatívne a protikrčové vlastnosti. Veľa by ich mali používať ľudia ustráchaní, nervózni, astmatici, tí, čo trpia na migrénu nervového pôvodu, neurastenici, vhodné sú pri nespavosti, pre hysterikov, ba aj pre epileptikov. Listy dokážu znižovať aj horúčku (brušný týfus), vyvolávajú potenie, sú výborné ako antihelmintikum, podporujú činnosť žalúdka a pôsobia ako tonikum. Samotný pomaranč má veľmi blahodarné účinky na organizmus. Treba ho opatrne olúpať, aby sa odstránila kôra postriekaná chemikáliami. Dužina dodáva organizmu veľa vitamínov, najmä vitamín C a B. Je veľmi vhodná pre deti, mládež, chorých a starých. Obsahuje málo cukru a preto je vhodná pre diabetikov.
Likér z pomarančovej a citrónovej kôry (tonikum na žalúdok a tráviace ústrojenstvo)
Do litra 60% alkoholu pridá sa 100 gramov pomarančovej kôry, 100 gramov citrónovej kôry a nechá sa týždeň vylúhovať. Pridá sa ½ kg trstinového cukru. Používa sa 1 polievková lyžica ako aperitív 1x za dva dni.
Tinktúra z kôry pomaranča
100 gramov kôry sa vylúhuje týždeň v ½ litri 40% alkoholu, potom sa prefiltruje. Používa sa 1 kávová lyžička pred jedlom na stimulovanie žalúdka a čriev.
Zvláštnosťou medzi citrusom sú tzv. červené - krvavé pomaranče. Sú chutné, šťavnaté a menej kyslé ako klasické pomaranče. Výborne sa hodia do šalátov a na prípravu ovocných nápojov.
Využitie červených pomarančov
Červená pigmentácia obsiahnutá v červených pomarančoch má skvelé účinky na náš organizmus. Je účinným antioxidantom, teda ochraňuje organizmus pred starnutím buniek, chráni tiež pred voľnými radikálmi a tým aj pred vznikom mnohých chorôb (choroby pečene, diabetes, epilepsia, srdcové choroby a ďalšie). Vitamín C, karotén, draslík a vlákniny v červených pomarančoch pomáhajú znižovať krvný tlak, podieľajú sa na správnom vyprázdňovaní čriev a na odolnosti organizmu.
Grapefruit
Grapefruit je tiež subtropické ovocie pestované pre plody. Rastie na strome, ktorý dosahuje výšku okolo 6 metrov. Pri dobrej plodivosti sa dožíva 30-40 rokov. Dužina býva bielej, ružovej, červenej alebo zelenej farby. Grapefruit veľkosť získal až šľachtením, ktoré trvalo viac ako 100 rokov. Začiatkom 19. storočia boli jeho semená prevezené do USA, na Floridu. Až do polovice 19. storočia sa pestoval len okrajovo a nebol oň záujem. V 40. rokoch 20. storočia začali grapefruity pestovať a vyvážať do sveta aj Južná Amerika, Izrael, Cyprus a ďalšie krajiny.
Využitie
Grapefruity sú najchutnejšie surové. Výborná je ich čerstvo vytlačená šťava. Grapefruity sú plné vitamínov radu A, C a B. Najmä ružová odroda je priam vitamínová bomba. Grapefruit je nízkokalorický, hodí sa teda pri diétach. Obsahuje aj množstvo minerálov - vápnik, draslík, železo a zinok. Pôsobí ako antioxidant. Výťažok z grapefruitových jadierok pomáha pri liečbe rôznych kožných ochorení (ekzémy, mykózy, vyrážky, bradavice alebo lupienka).
Povzbudzujúci grapefruitový nápoj
100 ml grapefruitovej šťavy, 1 čajová lyžička medu, štipka morskej soli, 200 ml zeleného čaju. Všetko sa dobre vymieša a môže sa podávať s ľadom.
Literatúra:
- Mességue, M.: Môj herbár zdravia
- Sme, 30.8.2008
Liečivé účinky bobuľovitých plodov pestovaných a divo rastúcich krov
(aronia čiernoplodá, baza čierna, hloh, jarabina, rakytník, šípky)
Najnovšie vedecké a lekárske výskumy dokazujú, že bobuľovité ovocie či už ako divo rastúce, alebo pestované, sa vyznačuje vysokým obsahom cenných výživných látok, najmä vitamínov, minerálov a flavonoidov. V ľudskom tele pôsobia ako antioxidanty proti predčasnému starnutiu a pomáhajú pri predchádzaní rôznych ochorení.
Arónia čiernoplodá (Aronia melanocarpa Wild)
Pochádza zo severnej Ameriky. U nás sa začala rozširovať v záhradkách vo väčších výsadbách na prelome 70. rokov. Naša najznámejšia odroda je zapísaná pod menom Nero. Najvhodnejšia pestovateľská forma je ker. Arónia čiernoplodá nie je náročná na stanovište. Možno ju pestovať v záhradkách, parkoch, ale aj plantážnicky. Veľmi plytko zakoreňuje. Rozmnožuje sa semenom, odrezkami, delením kra a štepením na podpník jarabiny vtáčej. Rastie bujne až do výšky 2 a ½ metra. Kvitne v máji. Odroda má vysoký stupeň samoopelivosti a je úrodná.
Plody sú modročierne, stredne veľké, guľaté, tvarom a veľkosťou sú podobné plodom jarabiny vtáčej moravskej. Je pomerne odolná proti škodlivým činiteľom. Plody arónie majú radi škorce a drozdy, lebo im poskytujú cenné látky na prežitie zimy.
Využitie: Plody arónie - malvičky - majú vysoký obsah vitamínu C, ďalej obsahujú vitamíny skupiny B a provitamín A. Zvláštnosťou týchto plodov je vysoký obsah rutínu v rôznych formách, ktorý pomáha upevňovať a rozširovať cievy. Vyrábajú sa z neho lieky proti arterioskleróze, vysokému tlaku a chorobám žalúdka a žlčníka. Majú tiež vysoký obsah cenných minerálnych látok ako je vápnik, železo, bór, jód, meď, molybdén a ďalšie. Obsahujú vzácne protiplesňové a protibakteriálne látky. Ich účinok možno porovnať s účinkom propolisu. Preto sa plody arónie nekazia, neplesnivejú a nehnijú. Možno ich výborne sušiť.
Na domáce spracovanie plodov existuje mnoho receptov podobne ako pri ríbezliach. Spracovávajú sa na šťavy, sirupy, vína, kompóty, džemy a pod. Vo vyšších polohách, kde je viac zrážok, sú chutnejšie, kyslasté. V domácnostiach sa odporúča kompotovať ich s hruškami, pričom podiel arónie by mal byť 1/3. Veľmi vhodné sú aj na výrobu muštov. Majú vysokú výťažnosť. Vylisovaná tekutina nepodlieha skaze a dá sa piť v prírodnom stave.
Baza čierna (Sambmbucus nigra L.)
V pôvodnej splanenej forme vytvára krovitý porast v lesoch a hájoch, na smetiskách a medziach, pri potokoch, okolo stavenísk a pod. Šľachteniu bazy čiernej sa v celosvetovom meradle venuje malá pozornosť. Československá odroda Sambo do listiny povolených odrôd bola zaradená v roku 1983.
Využitie:
Kvety bazy čiernej sú žltobiele.. Zbierajú sa v máji až júni pred úplným rozkvitnutím s hlavnou stopkou dlhou asi 10 mm. Obsahujú éterické oleje, triesloviny a flavónglykozidy. Zo sušených kvetov sa pripravuje výborný čaj, ktorý sa pije pri horúčkach. Pri zápaloch ústnej sliznice je odvar vhodný na kloktanie. Z listov sa vyrába masť, z čiernych bobúľ bazy čiernej lekvár, víno, farbivo a pod.
Dozreté plody bazy čiernej obsahujú organické kyseliny, antokyánové farbivá, vitamíny A a C, alkaloid samburín a tiež cholín, ktorý sa považuje za účinný liek proti skleróze. Produkty z bazy čiernej pôsobia pri ľahkých nervových ochoreniach, pri ischiase a regulujú trávenie. Dôležité je, aby sa nezberali nezrelé plody, pretože obsahujú veľa sambunigrínu (táto látka spôsobuje škriabanie v hrdle a závraty). Pri zbere v prírode nesmú sa zberať plody príbuzného rodu - chabzdy, ktorá má podobné plody. Plody chabzdy sú mierne jedovaté, nechutné a zapáchajú.
Hloh (Crataegus L.)
V rámci tohto rodu existuje asi 50 druhov, u nás sa vyskytujú dva: hloh obyčajný a hloh jednosemenný. Rastie na území celej Európy v nížinatých i horských polohách. Vzhľadom na hojný výskyt vo voľnej prírode sa s jeho kultúrnym pestovaním zatiaľ neuvažuje. V sadovníctve sa uplatňuje veľa foriem hlohu s pestrofarebnou škálou kvetov.
Biologické vlastnosti a pestovateľské požiadavky:
Rastie v tvare kra, alebo menšieho stromu do výšky 3 - 4 metrov. Kvitne koncom mája až v júni. Hloh jednosemenný kvitne o 10 - 14 dní neskoršie ako hloh obyčajný. Plody hlohu obyčajného obsahujú 2 - 3 smená, v plodoch hlohu jednosemenného je len jedno semeno. Na podmienky pestovania nemá hloh veľké nároky. Vyhovujú mu dobre osvetlené polohy. Vo voľnej prírode sa rozmnožuje semenami. V okrasnom záhradníctve sa rozmnožuje očkovaním, alebo vrúbľovaním na vlastné semenáče.
Využitie:
Plody hlohu dozrievajú v septembri až októbri, sú jedlé hneď po dozretí. Okrem priameho konzumu sú vhodné aj na domáce spracovanie. Z čerstvých plodov možno pripraviť marmeládu a sirup. Sušené plody sú vhodné na prípravu liečivého čaju.
Hloh je cennou liečivou rastlinou. Obsahuje organické kyseliny, fenolové zlúčeniny, cholín a acetylcholín, fruktózu, rad vitamínov, fytosteríny a minerálne soli. Zbierajú sa kvety, alebo vrcholčeky výhonov s kvetmi a listami na začiatku kvitnutia. V ľudovom liečiteľstve sa hloh využíva proti vysokému krvnému tlaku, skleróze a pri srdcových ťažkostiach. Liehový extrakt i vodný zapar sa používa v zdravotníctve k normalizovaniu srdečných sťahov, zlepšeniu krvného obehu v srdečnom svale a zmenšeniu jeho vzrušivosti. Lieky z hlohu posilňujú tiež krvný obeh v mozgových cievach a znižujú krvný tlak. Bolo dokázané protisklerotické pôsobenie plodov hlohu.
Liehový extrakt z kvetov hlohu
10 gramov kvetu, 1 dcl 70% liehu, alebo v rovnakom množstve vodky, lúhuje sa 10 dní. Užíva sa 20 - 30 kvapiek extraktu s vodou 3x denne, 30 minút pred jedlom. Doba jednej liečebnej kúry je 20 - 30 dní. Extraktom sa liečia funkčné poruchy srdca, anginoneurózy, nespavosť u srdciarov, počiatočné formy vysokého tlaku a ateroskleróza. Znižuje vzrušivosť centrálneho nervového systému, posilňuje koronárny mozgový krvný obeh, odstraňuje arytmiu, znižuje dušnosť.
Jarabina vtáčia moravská (Sorbus aucuparia L. subsp. Moravica)
Do listiny povolených odrôd bola zapísaná v roku 1954 ako odroda moravská sladkoplodá. Spočiatku ju vysádzali len v podhorských a horských oblastiach severnej Moravy. Rozširuje sa v parkoch, alejach a záhradkách. Rastie bujne a dorastá až do výšky 10 - 15 m. Rodí na dvojročnom i viacročnom dreve.
Kvety sú belavé, usporiadané v chocholíkových metlinách. Sú obojpohlavné.
Plody sú stredne veľké, oranžové až červené malvičky. Zbierajú sa koncom septembra odstrihávaním celých chocholíkových metlín. Jarabina vtáčia moravská si vyžaduje hlboké a skôr vlhkejšie pôdy. Je veľmi adaptabilná prostrediu.
Využitie:
Plody sa používajú v potravinárskom priemysle a dajú sa zúžitkovať aj v domácnosti. Sú vhodné na priamy konzum buď čerstvé alebo sušené. Okrem toho sa používajú na výrobu kompótov, likérov, sirupov a plniek do rozličných čokoládových bombónov. Majú vysoký obsah vitamínu C. Ďalej obsahujú flavonoidy, železo, vápnik a jód. Na liečebné účely sa používajú plody, ktoré majú mierne preháňavý a močopudný účinok a pôsobia ako celkove posilňujúci prostriedok.
Rakytník rešetliakovitý (Hippophae rhamnoides L.)
Pôvod a rozšírenie
Vo voľnej prírode rastie v niektorých oblastiach strednej a severnej Európy, v západnej Ázii a na južnej Sibír. Najväčšie výsadby sa nachádzajú v niektorých oblastiach bývalého Sovietskeho zväzu. Kultúrnemu pestovaniu sa venujú tiež v Nemecku. U nás sa v planej forme vyskytujú len veľmi zriedka. Najpestovanejšie sú ruské a nemecké odrody.
Biologické vlastnosti a pestovateľské požiadavky:
Rakytník je dvojdomá rastlina, ktorá rastie v tvare kra, alebo stromu. Rastliny vytvárajú širokú koreňovú sústavu so značným počtom odkopkov. Táto vlastnosť sa využíva pri vysádzaní sadencov na spevnenie pôdy v rámci protieróznej ochrany. Darí sa mu v pôdach dobre zásobených vápnikom. Je veľmi odolný proti mrazom.
Rozmnožuje sa generatívne i vegetatívne. Rozmnožovať ho možno pomocou koreňových odkopov, alebo potápaním výhonov. Najvhodnejšou metódou je zakoreňovanie polodrevitých odrezkov počas vegetácie. Sadence je najlepšie vysádzať skoro na jeseň. Vzhľadom na dvojdomosť musíme pri vysádzaní k materským rastlinám vysadiť i opeľovača. Pri obrábaní pôdu kypríme len plytko, aby sme nepoškodili korene. Vegetatívne rozmnožené rastliny začínajú rodiť už v 3. - 4. roku po vysadení.
Plody zberáme odtrhávaním jednotlivých plodov, alebo odstrihávaním celých dvojročných konárikov.
Využitie:
Plody rakytníka sú biologicky vysoko hodnotné pre vysoký obsah cenných výživných látok. Obsahujú skupinu B vitamínov (B1, B2, B3), vitamíny A, C, E, P. Obsah vitamínu C je veľmi rozdielny (150 - 900 mg). V plodoch sa nachádza rakytníkový olej. Pomerný je tiež obsah kyselín a cukrov. Plody rakytníka sú veľmi cennou surovinou na prípravu rozličných výrobkov. Osviežujúce sú napríklad čerstvé plody zaliate medom. V takom stave ich možno sterilizovať a konzumovať v neskoršom období. Sú vhodné aj na prípravu džúsov, prípadne aj v kombinácii s iným ovocím.
V ľudovom liečiteľstve sa plody používajú preventívne ako ochrana pred infekciami a v čase rekonvalescencie. Účinné látky posilňujú zrak, pôsobia proti skleróze a spomaľujú proces strnutia. Veľa minerálnych látok je aj v listoch a sú pre organizmus ľahko prijímateľné napríklad vo forme čaju. Vysoký obsah oleja v šupkách a hlavne v semenách svojím špecifickým zložením nenasýtených mastných kyselín je výnimočný. Olej lieči žalúdočné vredy, ale i popáleniny a pomáha pri regenerácii kože pri poraneniach.
Ruža šípová (Rosa canina L.)
Ruža šípová je ker s dlhými, rovnými, alebo ohnutými konármi dosahujúcimi dĺžku až 4 metre. Konáre sú pokryté mnohými tvrdými pichľavými tŕňmi. Kvety sú ružové, zriedkavo biele. Plod je mäsitý, svetločervený, zvnútra plný štetinových chĺpkov. Rastlina kvitne v máji až júni. Ruža je nenáročná na stanovište. Rastie na svahoch, popri cestách, na medziach a tvorí súčasť krovitých zárastov.
Droga
Plod ruže (šípka) - Fructus cynosbati rosae
Plody šípkovej ruže sú polyvitamínovým prostriedkom. Obsahujú karotén, vitamíny K, E, C, B1, B2, fenolové zlúčeniny a početné minerálne látky. Majú 10x vyšší obsah vitamínu C než citrón a sú ideálne pre celkové posilnenie organizmu a zvýšenie odolnosti voči chorobám. Naviac sú ľahko dostupné a môžu sa nielen sušiť, ale aj spracovať na marmelády, pretlaky, víno, alebo likér.
Šípky majú univerzálnu liečivú moc a odporúčajú sa pri týchto chorobách: anémii, ateroskleróze, hypertónii, chorobách pečene, žlčníka, krvácaní (z maternice, pľúc, hemoroidov), astme, bronchitíde, pneumónii, chorobách žalúdka, dvanástnika a bazedovovej chorobe.
Šípky liečia všetko, najmä chudokrvnosť a poruchy látkovej výmeny. Vitamín C peventívne chráni srdce a je potrebný v predinfarktnom stave, zatiaľ čo vitamín E je nevyhnutne potrebný po infarkte. Ťažkosti so srdcom často vyvolávajú nezvládnuteľné pocity úzkosti a vitamín E ich zmierňuje, alebo celkom odstraňuje. Vysoký obsah vitamínu C obmedzuje tvorbu a pôsobenie karcinogénnych toxínov, nitrozamínov a následky nadmerného užívania liekov. Urýchľuje vylučovanie alkoholu z organizmu, takže bráni vzniku vredovej choroby. Šípky obsahujú veľa vitamínu P (rutínu), ktorý napomáha vstrebávaniu vitamínu C. Šípkový čaj výborne čistí cievy a zlepšuje krvný obeh. Odporúča sa aj ako ochrana proti chrípke a nachladnutiu, keď sa pije každé 2 - 3 hodiny s medom asi týždeň.
Vnútorne sa droga používa vo forme odvaru. 2 polievkové lyžice šípkovej drviny sa zalejú 4 dcl vody. Nechá sa vylúhovať 2 - 3 hodiny. Varí sa 5 minút. Po precedení odvar sa užíva 3x denne 1 a ½ dcl po jedle. Odvar je dobre uchovávať v termoske.
Literatúra:
- Hričovský, I. a i.: Menej známe a tonizujúce rastliny.
- Cvengoš, J.: Sám sobě doktorem.
- Pamukov, D., Achtardžiev, Ch.: Prírodná lekáreň.
- Časopis Liečivé rastliny, č. 4/2008
- Domáca bylinná lekárnička
Doma by sme mali mať asi 20 druhov sušených, alebo inak konzervovaných bylín na najčastejšie zdravotné problémy.
- - Na odreniny: nechtík lekársky, harmanček, myší chvost, echinacea.
- - Na prechladnutie: baza čierna, harmanček, šalvia lekárska, myší chvost.
- - Nadúvanie: mäta pieporná, fenykel obecný.
- - Poruchy trávenia: zemežlč menšia, vachta trojlísta, horec trojžltý, puškvorec obyčajný.
- - Zápcha: ľanové semeno.
- - Hnačka: plod borovnice.
- - Čistenie krvi: žihľava, sedmikráska, púpava lekárska, myší chvost obyčajný.
- - Neuróza azlé zaspávanie: medovka lekárska, valeriána lekárska, mäta pieporna.
- - Silná bolestivá menštruácia: alchemilka žltozelená.
- - Rôzne bolesti (hlava, brucho): medovka lekárska.
- - Kožné problémy: nechtík lekársky.
- - Pľúcne choroby: praslička roľná, ibiš lekársky.
Liečivé rastliny sú veľkým požehnaním pre ľudí, a preto by sme sa ich poznávaniu mali veľa venovať a využívať ich liečivé účinky. Získame tým mnoho pre svoje zdravie.
Literatúra:
- Kol. aut.: Léčba přirodními prostředky.
Likéry z ovocia a liečivých rastlín
Z ovocia a liečivých rastlín, ktoré si vypestujeme v záhradke, si môžeme pripraviť aj chutné likéry, ktoré v malých dávkach môžu pomôcť napríklad pri tráviacich problémoch. Prinášame niekoľko tipov na ich prípravu.
Marhuľový likér
1,5 kg marhúľ, 600 ml vody, 700 g kryštálového cukru, 1,5 l konzumného liehu, 200 ml brandy a 100 ml rumu.
Úplne vyzreté a šťavnaté a aromatické marhule umyjeme, roztlačíme a vo fľaši zalejeme liehom, rumom, brandy a 300 ml vody. Zmes premiešame a necháme 2 až 3 týždne odstáť. Potom ju prelisujeme a získaný roztok zmiešame so studeným sirupom, ktorý vopred uvaríme z cukru a 300 ml. Premiešame, fľaše uzatvoríme a necháme niekoľko dní stáť. Potom likér opatrne zlejeme alebo prefiltrujeme, fľaškujeme a uložíme na chladnejšie miesto.
Mätový likér
Štyri lyžice pokrájaných listov mäty dáme do 0,75 litra vodky tak, aby sa ponorili, dobre ich uzavrieme a necháme tri týždne stáť na svetlom mieste. Zmes potom scedíme a zmiešame s vychladnutým cukrovým sirupom, ktorý uvaríme z 200 g cukru v 0,25 l vody. Likér je vhodný pri tráviacich a urologických problémoch.
Bazový likér
Liter zrelých bobúľ bazy hodinu varíme v dvoch litroch vody. Šťavu po vychladnutí scedíme, pridáme 1 kg kryštálového cukru a kúsok vanilky. Zmes krátko povaríme a pridáme liter rumu. Pomáha pri tráviacich ťažkostiach.
Korenistý bazový likér
K litru bazovej šťavy pridáme 0,5 kg cukru, niekoľko klinčekov a šťavu z citróna. Zmes varíme 30 minút, po vychladení pridáme liter rumu alebo vodky. Likér pomáha pri kolikách, bolesti hlavy či únave. Užívame ho aj na zmiernenie bolesti brucha či pri prechladnutí.
Bylinková bomba
Do 0,5 litra vodky dáme hrsť nadrobno pokrájaného bedrovníka veľkého a necháme ho 8 až 14 dní vyluhovať. Potom scedíme a skladujeme v menších fľaškách. Nápoj prečistí organizmus, zbaví ho jedov i nečistôt. Užíva sa počas dňa, a to každú hodinu polievková lyžica rozmiešaná v decilitri teplej vody.
Orechová tinktúra a orechový likér
Asi 25 zelených orechov sa porežú, naplní sa nimi pohár so širokým hrdlom. Zaleje sa litrom 45% liehu tak, aby bol na 2-3 prsty nad orechami. Uzatvorený pohár postavíme na 14 dní prípadne až na 4 týždne na teplé miesto. Potom orechovicu scedíme a naplníme do fliaš. V dobre potreby užívame 1 kávovú lyžičku.
Chutný orechový likér pripravíme tak, že k orechovej tinktúre pridáme 2-3 klinčeky, kúsok škorice, trošku vanilky a polovicu pomarančovej šupky. 500 g cukru sa povarí vo ¼ l vody a prileje sa do precedenej orechovice.
Zber liečivých rastlín
Zber liečivých rastlín začíname dôkladným preštudovaním atlasov liečivých rastlín a dostupnej literatúry preto, aby sme poznali rastliny, ktoré chceme nazbierať.
- Pri nedostatočných vedomostiach by mohlo dôjsť kzámene spodobnými druhmi, ktoré môžu byť zdraviu škodlivé. Preto zbierame len tie rastlinky, ktoré zaručene poznáme.
- Nezbierame rastliny vchránených oblastiach, vblízkosti priemyselných podnikov, ciest arovnako nezbierame chránené rastliny.
- Vždy zbierame len jeden druh liečivej rastliny vobdobí, kedy je vrastline, alebo jej časti, ktorú zbierame, najviac účinných obsahových látok.
- Čerstvé rastliny rýchlo podliehajú skaze apreto sa musia konzervovať, aby sa cenné látky vnich uchovali. Konzervujeme ich najčastejšie sušením, odšťavovaním, výrobou tinktúr, mastí alebo olejov. Usušenú bylinku nazývame droga.
- Dôležité je, aby sme rastliny zberali čisté, zdravé, nepoškodené škodcami ani chorobami apo zbere ich nesmieme nechať zapariť.
Zber:
- - kvety zbierame začiatkom kvitnutia za slnečného počasia;
- - listy pred apo kvitnutí;
- - korene skoro na jar alebo na jeseň;
- - plody vdobre dozrievania.
Účinné obsahové látky nachádzajúce sa v liečivých rastlinách
Protizápalové účinky majú azulény, ktoré sa nachádzajú v napr.: harmančeku, v myšom chvostíku a v paline pravej.
Ukľudňujúce, protizápalový a ochranný účinok majú pektíny nachádzajúce sa v ríbezliach, v jablčnej šupke, v červenej repe, citrónoch, pomarančoch, slivkách a marhuliach.
Napätie znižujú saponíny, ktoré zároveň zlepšujú priepustnosť bunkových blán. Nachádzajú sa napr. v koreňoch a v listoch prvosienky jarnej, v mydlici lekárskej a fialke trojfarebnej.
Pri regenerácii poškodených tkanív plní dôležitú úlohu flavonové zlúčeniny nachádzajúce sa v pohanke, čiernej báze, zeleri, v očianke rostkovovej, topoľové pupence, v listoch z brezy, v petržlenovej vňati a v ďateline lúčnej.
Pálenie a svrbenie zmierňujú triesloviny nachádzajúce sa v dubovej kôre a v orechovom lístí, kôre a tiež v orechoch.
Ochranné a zmäkčujúce účinky majú slizové zlúčeniny, ktoré obsahujú sliz. Obsahujú ju kvet lipy, semená ľanu a kostihoj lekársky.
Vitamíny
- - A - jeho nedostatok poškodzuje zrak, zapríčiňuje vysušovanie sliznice kože anepravidelné rohovatenie pokožky, je dôležitý pre zdravé zuby, ďasná akostí. Obsahujú ho: mrkva, brokolica, paradajky, špenát, šalát, kapusta, petržlenová vňať, čierna báza, skorocel, žihľava, žerucha, ananás, mango, pomaranč, broskyňa, mandarínka, rovnako rybací olej, mliečne výrobky, banán, pečeň avajíčka.
- - Betakarotén - je to antioxidant, látka, ktorá pôsobí proti vzniku rakoviny. Vtele človeka sa premieňa na vitamín A. Nachádza sa vsemenách tekvíc. Obsahujú ho: mak, šošovica, aníz, púpava, obilné trúby, kučeravý kel, karfiol, pór, petržlenová vňať, jedlé morské riasy.
- - B2 - jeho nedostatok sa prejavuje vypadávaním vlasov, svrbením apálením, suchými perami asuchým jazykom, popraskanými perami. Podporuje rast azdravú pokožku, oči, vlasy, nechty. Väčšie množstvo vitamínu B2 potrebujú hlavne ženy užívajúce antikoncepčné prostriedky, dojčiace atehotné ženy. Obsahujú ho: červená repa, púpava, droždie, šípky, kučeravý kel, fazuľové struky, brokolica, vodné riasy, petržlenová vňať, špenát, žerucha, červená paprika, čerešne, marhuľa, čierne ríbezle, kiwi, broskyňa.
- - B3 - podporuje vznik enzýmov, ktoré pomáhajú premeniť potravu na energiu atú rozvádzajú po tele. Obsahujú ho: kučeravý kel, fazuľové struky, mrkva, karfiol, petržlenová vňať, zemiaky, červená paprika, hrozno, grapefruit, broskyňa, jahody, banán.
- - B5 - hraje kľúčovú úlohu pri sprístupňovaní energie organizmu. Obsahujú ho: vodný melón, maliny, citrón, černice, brokolica, karfiol, banány.
- - B6 - udržuje zdravú kožu anervy. Obsahujú ho: čierne ríbezle, banán, maliny, vodný melón, kučeravý kel, pór, zelená paprika.
- - Kyselina listová - podporuje zdravý nervový systém. Je veľmi potrebná pre tehotné ženy, pretože unovorodencov zabraňuje anémii. Obsahujú ho: melón, pomaranč, ananás, jahody, mandarinky, kučeravý kel, červená repa, brokolica, kapusta (zimná), šalát, karfiol, petržlenový koreň.
- - C - chráni organizmus pred infekciami, spevňuje cievy, reguluje vnútorné vylučovanie apôsobí proti otrave. Jeho nedostatok zvyšuje riziko vzniku rakoviny žalúdka až na dvojnásobok, zároveň sa zvyšuje hladina cholesterolu vkrvi atým sa zvyšuje aj riziko chorôb kardiovaskulárneho systému. Optimálna denná dávka 200 mg sa pri záťaži organizmu zvyšuje na 500 mg denne. Obsahujú ho: každé ovocie, žihľava, čierne ríbezle, zelené výhonky rastlín, harmanček, šípky, brokolica, kel, kapusta (zimná), karfiol, fenikel, petržlenová vňať, žerucha, zelená paprika - 1 surová paprika pokrýva dennú potrebu vitamínu C.
- - Kyselina askorbová - synteticky vitamín C, dobre dopĺňa nedostatočný prísun vitamínu vzimných ajarných mesiacoch.
- - D - reguluje hospodárenie svápnom, fosforom asacharidmi. Obsahujú ho: mrkva, slnečné lúče.
- - E - jeho nedostatok spôsobuje neplodnosť, má vplyv na rozvoj pohlavných orgánov, zvyšuje odolnosť ľudského organizmu, spomaľuje starnutie apredchádza trombóze. Obsahujú ho: mrkva, šípky, lipový kvet, klíčky obilných zŕn, hrozná, čierne ríbezle, grapefruite, slivky, maliny, kapusta, zelerová vňať, pór, šalát, petržlenový koreň, zelená paprika, špenát, paradajky, žerucha, semená dyne.
- - H - zúčastňuje sa enzymatických procesov apremeny bielkovín. Obsahujú ho: zelené časti rastlín, ovocie, surové pšeničné zrná, droždie, karfiol, hrach.
- - PP - vitamín krásy - má vplyv na premenu vody vkoži ajej okysličovanie, rozširuje cievy achráni pred intenzívnym žiarením. Obsahujú ho: mrkva, šípky, pšeničné otruby, hríby, šalát, ľubovník bodkovaný, harmanček.
- - Rastlinné hormóny - majú podobné účinky ako ľudské hormóny, plnia úlohu katalyzátorov, ničia baktérie, podporujú ženské hormóny (estrogény). Obsahujú ho: lipa, šalvia, nechtík lekársky.
- - Histamín - má dôležitú úlohu vľudskom organizme, nachádza sa vchĺpkoch žihľavy.
Minerály
- - Draslík - nachádza sa vo všetkých bunkách tela, reguluje vodnú hladinu vtele, odstraňuje odpadové látky ztela, napomáha pri riadení, udržiavaní svalstva, nervov apri myslení. Obsahujú ho: melón, broskyňa, hrozná, maliny, marhule, ananás, čierne ríbezle, čerešne, kiwi, červená repa, kapusta, kel, karfiol, zeler, pór, šalát, špenát, paradajky, cesnak, reďkvička, petržlen, banán, blizna kukurice.
- - Fosfor - podporuje rast aregeneráciu tela, hlavne kostí, zubov aľadvín. Obsahujú ho: petržlen, zeler, kel, brokolica, maliny, jahody, melón, hrozno, banán, čierne ríbezle, ananás.
- - Horčík - podporuje fungovanie svalstva, nervov, centrálnu nervovú sústavu, srdce apodieľa sa na odstraňovaní depresie. Vkombinácii svitamínom B6 zabraňuje tvorbe ľadvinových kameňov. Nedostatok spôsobuje predčasné pôrody, brzdí liečbu akútnych chorôb srdca azapríčiňuje vznik depresie. Obsahujú ho: červená repa, kel, zeler, kapusta, brokolica, petržlen, vodné riasy, maliny, melón, jahody, hrozno, grapefruit, mak, čierne ríbezle, cesnak, ananás, banán, šumivé tablety Magnézium, kakao, škorica, sušená vňať zeleru, petržlenu apažítky.
- - Chlór - podporuje čistiacu činnosť pečene, trávenia, pH rovnováhu vtele. Obsahujú ho: mrkva, melón, maliny, čierne ríbezle, kučeravý kel, zelerová vňať, banán, pór, žerucha, šalát.
- - Jód - je súčasťou hormónu tyroxin, zlepšuje kvalitu zubov, nechtov, vlasov, pokožky, pomáha spaľovať prebytočný tuk a hlavne ovplyvňuje správnu činnosť štítnej žľazy. Obsahujú ho: kuchynská soľ, chaluha bublinatá, palina dračia.
- - Síra - pomáha pri udržiavaní zdravej kože, nechtov, vlasov, činnosť pečene, mozgu apri zdolávaní bakteriálnych infekcií. Obsahujú ho: cibuľa, mrkva, uhorka, petržlen, reďkvička, paradajky, banán, egreš, hrozno, maliny, jahody, čierne ríbezle.
- - Sodík - reguluje krvný tlak, telové tekutiny, činnosť nervov asvalov. Obsahujú ho: cesnak, citrón, melón, maliny, čerešne, kapusta, zeler, reďkvička, ananás, špenát, červená repa.
- - Vápnik - je nenahraditeľný pre zdravé kosti azuby, zmierňuje nespavosť. Obsahujú ho: kapusta, špenát, zelená paprika, kel, petržlen, žerucha, hrozno, ananás, maliny, egreš, jahody, vodné riasy, banán.
- - Zinok - pomáha predchádzať duševným poruchám, hnačkám azápalu pľúc, lieči vnútorné ivonkajšie rany, lieči ochorenia prostaty, posilňuje imunitný systém aduševnú sviežosť. Obsahujú ho: paradajky, žerucha, maliny, brokolica, kel.
- - Železo - podporuje tvorbu červených krviniek, odstraňuje únavu azvyšuje odolnosť organizmu. Obsahujú ho: černice, borievky, maliny, čierne ríbezle, kel, pór, šalát, špenát, reďkvička, žerucha, petržlenová vňať, semená dyne.
- - Chróm, fluór, jód, kobalt, mangán, meď, selén - obsahujú ich: hlavne vnútornosti, morské produkty, orechy, celozrnné pečivo.