Renáta Názlerová - Prešov číta rád 2019
Renáta NÁZLEROVÁ (*1968, Bratislava)
novinárka, scenáristka, mediátorka a spisovateľka
Ja tie príbehy rozprávam a spája ich postava psychologičky. Nie je to romantická literatúra, nie je to červená knižnica, nie je to na zaplakanie, hoci nájdu sa aj smutné príbehy, je tam veľa humoru, napokon písala som to ja a humor teda musí byť.
Mediálne známa tvár televízie JOJ z programov Súdna sieň, Ochrancovia či Supermama mala v detstve úplne iné sny. Chcela byť vojačkou, no keď zistila, že toto povolanie nie je až také dobrodružné, ako si predstavovala, rozhodla sa venovať inej záľube - písaniu. Už na základnej škole skúšala písať prvé poviedky, dokonca i román, a od babky dostala k narodeninám písací stroj. Jej nadšenie pre písanie ju prirodzene viedlo k štúdiu žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Dlhé roky pôsobila v regionálnom denníku ako redaktorka, vyskúšala si aj pozíciu reportérky, šéfredaktorky i riaditeľky vydavateľstva. Pracovala aj na úseku komunikácie v bankovom sektore. To ju síce dobre živilo, ale nebavilo.
Na podnet dramaturgičky Kataríny Gažovej začala neskôr spolupracovať s televíziou JOJ ako scenáristka i herečka. Popritom pracuje ako mediátorka, venuje sa koučingu a firemnému vzdelávaniu. Ako lektorka vedie predovšetkým kurzy zamerané na komunikáciu, medziľudské vzťahy a sebamotiváciu. Svoje skúsenosti dokázala zúročiť aj pri tvorbe kníh.
Jej prvým počinom bola kniha príbehov z veštiarne o láske, sexe, zdraví, ale aj o kariére, majetku a ľudských tragédiách Biela mágia v službách človeka a dobra, ktorá vznikla v spolupráci s Martou Tóthovou a Vilmou Kočišovou. S Katarínou Gažovou sa podieľala na vzniku knihy Súdna sieň s množstvom „zákulisných“ informácií, fotografií, jednotlivých káuz, profilov osobností i zaujímavostí o ľuďoch za kamerami a celým projektom. Nasledovala trilógia románových návodov – Návod na obsluhu lásky, Návod na obsluhu dieťaťa a Návod na obsluhu šéfa, v ktorých prostredníctvom vecnej, mierne sarkastickej, no vždy nápomocnej psychologičky a terapeutky Tamary Koch prináša skutočné príbehy ponúkajúce spôsoby ako si poradiť v problematických medziľudských vzťahoch a životných situáciách. Po úspešných návodoch skúsila detektívny žáner a v titule Vražda Eleny P. spolu s mladou novinárkou odhalila prípad brutálnej vraždy študentky práva, odohrávajúci sa v divokých politických časoch krátko po nežnej revolúcii. Zdvihnúť sebavedomie ženám s vyšším číslom na váhe pomáha jej román Tučibomba. No a čo? Zreteľne ním odkazuje, že všetky ženy, bez ohľadu na vek a hmotnosť, si zaslúžia lásku, obdiv a uznanie, lebo krása nemá presné parametre, ale je v oku toho, kto sa pozerá.
TVORBA
Tučibomba. No a čo? (2018)
Vražda Eleny P. (2018)
Návod na obsluhu šéfa (2016)
Návod na obsluhu dieťaťa (2016)
Návod na obsluhu lásky (2015)
Súdna sieň (všetko čo ste videli, ale nevedeli) (2013 s K. Gažovou)
Biela mágia v službách človeka a dobra (2004 s M. Tóthovou a V. Kočišovou)