U nás lepšie, ako doma...

  

Kniha na tento týždeň

Terapia

Odporúča Tatiana Dubecká
(Pobočka Šváby)

 

A svetlo bolo ako vo dne

A svetlo bolo ako vo dneV spolupráci s Univerzitnou knižnicou PU v Prešove Vás pozývame na výstavu fotografií a rovnomennej knihy Ľudovíta Petraška

A SVETLO BOLO AKO VO DNE
venovaných 75. výročiu bombardovania Prešova Červenou armádou v decembri 1944. 
Súčasťou výstavy bude aj 24 článkov z nemeckej i slovenskej dobovej tlače.

15. január  - 29. február 2020
Centrum regionálnych dokumentov, Hlavná 139, Prešov, 2. poschodie

Vstup voľný.

Dvadsiateho decembra uplynie 75 rokov od bombardovania Prešova lietadlami Červenej armády, bombardovania, o ktorom sa mlčalo 45 rokov a ani dnes, 30 rokov po páde komunizmu, sa o tejto tragickej dejinnej udalosti veľa nehovorí a ani nepíše. Nečudo preto, že o tom vie len málo Prešovčanov.

Nočný nálet takmer 150 sovietskych bojových lietadiel 15. stíhacej leteckej divízie sa začal krátko pred 19. hodinou – signalizovali ho zavýjajúce sirény a tzv. Stalinove sviece (svetlice), ktoré oblohu nad Prešovom rozžiarili do biela. Po nekonečných 80 minútach jeho trvania bolo okrem niekoľkých vojenských cieľov zničených aj značné množstvo civilných, cirkevných či štátnych budov. Bolo zničené takmer celé mesto – z celkového počtu 2050 domov bolo poškodených až 1700, pričom úplne zničených bolo 85. Najviac boli zdevastované budovy na Hlavnej (Hlinkovej) a Slovenskej ulici, okrem kaviarní, oboch kín a divadla boli o. i. poškodené aj františkánsky kostol s kláštorom a tiež sídlo gréckokatolíckeho biskupa P. P. Gojdiča.
Presný počet ľudských obetí dodnes nie je známy. Odhaduje sa, že pri zničení väznice nemeckého gestapa na Konštantínovej ulici bolo zabitých viac ako 120 ľudí, paradoxne však nie Nemcov, ale ich väzňov. Okrem nich pravdepodobne zahynulo až 150 nevinných civilistov, prevažne z radov obyvateľov Šarišsko-zemplínskej župy – dobová tlač ešte týždne po bombardovaní uverejňovala zoznamy padlých.
Výstava fotografií v Univerzitnej knižnici Prešovskej univerzity v Prešove (UK PU) pod názvom A SVETLO BOLO AKO VO DNE poukazuje na nezmyselnosť celej tejto sovietskej vojenskej akcie na konci 2. svetovej vojny. UK PU pripravila výstavu predovšetkým z archívnych materiálov doc. Ľudovíta Petraška. Okrem sedemnástich veľkoformátových fotografií zbombardovaného Prešova sú prezentované aj ukážky z dobovej tlače, a to tak nemeckej, ako aj slovenskej (24 článkov). Vystavená je aj publikácia doc. Petraška o bombardovaní Prešova (s rovnomenným názvom ako výstava), ktorú vydalo v roku 2016 Vydavateľstvo Prešovskej univerzity.

Ing. Peter Haľko
Foto: UK PU a archív Ľ. Petraška

Chcem, aby...

Chcem, aby v knižnici...

Kliknite a napíšte nám svoj nápad.